Dzīves garšas baudītāju pārgājiens Doles salā

Dzīves garšas baudītāju pārgājiens Doles salā

Pēterdienā, 29. jūnijā, norisinājās Tūrisma informācijas centra organizētais pārgājiens, dolēnietes gides Initas Sproģes vadībā. Pārgājienā piedalījās 33 dalībnieku, sākot no pirmsskolas vecuma bērniem līdz senioriem. Gājiena mērķis – iepazīstināt ar bagāto un lepno dolēniešu dzīvesstāstiem un dažādiem atgadījumiem.

Inita stāsta: “Ienākot Doles salā un vēloties iedzīvoties, esmu vairākkārtīgi pārlasījusi Lilitas Vanagas grāmatu “Salaspils novads”, kurā ir daudz informācijas arī par Doles salu. Tieši šie vēsturiskie notikumi, kas norisinājās Doles salā, man šķita tik interesanti un saistoši, ka vēlējos ar tiem padalīties arī ar pārgājiena dalībniekiem. Gatavojot maršrutu, daudz balstījos arī uz Doles salas atbalsta fonda valdes priekšsēdētājas Rudītes Ķikustes sniegto informāciju, proti, kopīgi izbraucām Doles salu. Vēlos akcentēt dažus svarīgus faktus, ar kuriem var (un arī vajag!) īpaši lepoties kā dolēniešiem, tā arī citiem Salaspils novada iedzīvotājiem.
Pirmkārt, 1888. gads, kad norisinājās 3. Vispārējie dziedāšanas svētki Rīgā, kuros dalību ņēma Doles labdarības biedrības vīru kori J. Seska vadībā; otrkārt, 1939. gadā dolēnieties Alfons Bērziņš kļuva par Eiropas absolūto čempionu ātrslidošanā; ir astoņkārtējs Latvijas čempions. Viņa visievērojamākā audzēkne ir pasaules čempiones titula ieguvēja Lāsma Kauniste. Treškārt, no Doles salas nāk arī prezidentes Vairas Vīķes – Freibergas un kino režisores Dzintras Gekas saknes.”

Pēc izzinošā gājiena godam bijām nopelnījuši gardas jo gardas pusdienas, kuras mums sarūpēja krodziņš “Nēģis”. Pēc maltītes ieturēšanas devāmies cauri Doles muižas parkam, kurā apskatījām piemiņas ansambli, kas veltīts Daugavas dzelmē zudušajām ēkām. Idejas autors – “Krastu” māju saimnieks Dainis Riekstiņš, tēlnieks – Valdis Barkāns.

Noslēgumā devāmies uz Daugavas muzeja telpām, kur skatījāmies dokumentālo filmu par Daugavas plostniekiem “Ātrāk par straumi”. 1985. gadā tā laika Daugavas muzeja direktores Dainas Lasmanes vadībā tika īstenota plosta pludināšanas eksperimentālā rekonstrukcija – pa Daugavu tika organizēts plosta brauciens, atkārtojot no sākuma līdz beigām visu plostu siešanas un ielaišanas procesu, kas tika iemūžināts filmā. Pirmizrādi filma piedzīvoja pēc 30 gadiem. Filmas režisors ir Raitis Vulfs; scenārijs – Lauris Gundars; producents – Juris Zalāns.

Initas dalās pārdomās: “Manuprāt, ikdienā Doles salas putekļainais ceļš neko nevēsta, taču paskatoties pa labi, pa kreisi un ieklausoties gan priežu šalkās, gan putnu dziesmās, bet pats vērtīgākais – cilvēku stāstā, apjaušam dzīves garšu un šo brīnumaino vietu!”

Tūrisma informācijas centrs

05.07.2019|Tēmas: Jaunumi|0 Komentāri

Atstāt komentāru