Salaspils memoriāla ekspozīcija iegūst “Gada balvu”

Salaspils memoriāla ekspozīcija iegūst “Gada balvu”

Piektdien, 24. maijā, Daugavas muzejā pulcējās Latvijas muzeju saime, lai kopīgi atskatītos uz iepriekšējā gadā paveikto un sumināto labākos, desmito reizi pasniedzot Latvijas Muzeju biedrības Gada balvu – vienīgo apbalvojumu Latvijas muzeju nozarē. Balva tika pasniegta deviņās nominācijās, izceļot muzeju kvalitāti, pieejamību un nozīmi sabiedrībā.

Balvas saņēmēju vidū bija arī Salaspils memoriāla jaunā ekspozīcija, kas tika atzīta par labāko nominācijā “Gada ekspozīcija muzejiem ar 11-50 darbiniekiem”. Šo apbalvojumu saņemot,  paldies būtu jāsaka visai ekspozīcijas veidošanas komandai –  vēsturniekam Uldim Neiburgam, māksliniekam Ģirtam Boronovskim, arhitektei Līgai Gailei, būvuzņēmumam “Restaurators”, Latvijas Okupācijas muzejam un citiem. Paldies arī žūrijai par augsto novērtējumu, kā arī aicinām visus, kas to vēl nav paguvuši izdarīt, apmeklēt jauno ekspozīciju klātienē!

Atgādinām, ka Salaspils memoriāla jaunā ekspozīcija izveidota, lai kliedētu dažādās versijas par Salaspils nometnes un memoriāla vēsturi. Interesentus tā iepazīstina ne vien ar jaunākajos zinātniskajos pētījumos gūtajām atziņām un vēstures faktos balstītu informāciju, bet arī ar memoriāla ansambļa, kas kā arhitektūras un dizaina objekts ir iekļauts Latvijas kultūras kanonā, tapšanu no konkursa ieceres līdz tā atklāšanai 1967. gadā. Līdz ekspozīcijas izveidei šāda informācija uz vietas Salaspils memoriālā nebija pieejama.
Salaspils memoriāla jauno ekspozīciju veido tās daļas memoriāla galvenajā būvē – ieejas galerijā, kas veltītas Salaspils nometnes vēsturei un paša Salaspils memoriāla tapšanas vēsturei, kā arī vairāki objekti Memoriāla teritorijā – stends pie autostāvvietas, kas veltīts Otrā pasaules kara notikumiem Salaspils novada teritorijā, vides objekts “Panorāma” uz t.s. “Nāves ceļa” un turpat nedaudz tālāk novietotie divi informācijas stendi ar vēstījumu par nacistiskās Vācijas un Padomju Savienības okupācijas režīmiem Latvijā. Vēl bez tādiem tradicionāliem ekspozīciju elementiem kā muzejiskie priekšmeti, dokumenti, fotoattēli, maketi, u.tml., ekspozīcija ietver arī multimediju, kas ļauj iepazīties ar bijušo ieslodzīto videoliecībām. Informācija apmeklētājiem ir sniegta latviešu, angļu un krievu valodās.

Zigmārs Gailis, Daugavas muzeja direktors

31.05.2019|Tēmas: Jaunumi|0 Komentāri

Atstāt komentāru